Wydajność instalacji fotowoltaicznej i trwałość w dużej mierze zależy od właściwego doboru i połączenia poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego. Pracownicy SOLEKO POLSKA wiedzą jak to zrobić. Wybierzemy dla Ciebie i zaplanujemy takie rozwiązanie, aby można było maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej dla Twojego domu.
Komponenty solarne systemu fotowoltaicznego
System fotowoltaiczny składa się z następujących elementów:
- panele fotowoltaiczne,
- system montażowy,
- falownik (inwerter),
- kable i złączki solarne,
- zabezpieczenia elektryczne.
Panele fotowoltaiczne
Ważne jest, aby panele pochodziły od znanego producenta, który posiada własną markę i funkcjonuje na rynku przynajmniej kilkanaście lat. W ofercie firmy SOLEKO POLSKA znajdziesz panele fotowoltaiczne producentów o uznanej renomie na świecie, m.in. takich jak: IBC SOLAR, Q CELLS. Panele tych marek charakteryzują się bardzo dobrą kontrolą jakości i wysoką sprawnością. W przypadku paneli polikrystalicznych sprawność nie powinna być mniejsza niż 17%, a monokrystalicznych – nie mniejsza niż 19%. Dobrze jest, kiedy współczynnik temperaturowy mocy wynosi ponad -0,42% (polikrystaliczne) i ponad -0,37% (monokrystaliczne). Grubość ramy paneli powinna wynosić przynajmniej 32 mm.
System montażowy
System montażowy musi być dopasowany do konkretnego pokrycia dachu (blacha, dachówka, gont, itp.). Ważne jest, aby mocowania paneli zostały wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium oraz spełniały wymogi europejskiej normy EN 1090. Jest to najważniejsza norma, której podlegają systemy montażu paneli fotowoltaicznych. Systemy wolnostojące na gruncie powinny być pokryte powłoką Magnelis, która zabezpiecza je przed korozją. Wiele nowych modeli paneli fotowoltaicznych posiada czarną ramę i dobrze byłoby, aby system montażowy również był utrzymany w takiej kolorystyce. Chodzi głównie o klemy, mocujące ramy paneli. Wtedy system fotowoltaiczny będzie prezentować się na dachu wyjątkowo estetycznie.
Falownik fotowoltaiczny (inwerter)
Wydajność instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio zależy od doboru odpowiedniego falownika. Ten element odpowiada za przetwarzanie napięcia prądu stałego na możliwe do wykorzystania napięcie zmienne. Ważne, aby falownik był dobrany odpowiednio do mocy paneli – więcej w artykule „Dobór mocy falownika do instalacji fotowoltaicznej”. Sugerujemy wybierać falowniki wyłącznie znanych i sprawdzonych producentów. O skutkach nieprzemyślanych decyzji zakupowych (opartych najczęściej na niskiej cenie) będzie można się niestety szybko przekonać. Firma SOLEKO POLSKA posiada w ofercie falowniki takich producentów, jak m.in.: Fronius, SMA, SolarEdge, Sungrow. Cechuje je wysoka sprawność i żywotność, ponadto każde z tych urządzeń posiada nowoczesny system monitoringu danych o eksploatacji zestawu solarnego. Dzięki temu możesz otrzymywać informacje np. o uzyskiwanej mocy i produkcji energii elektrycznej. System monitoringu umożliwia również diagnostykę i nadzór nad poprawnym działaniem instalacji solarnej.
Kable i złączki solarne
Kable solarne i złączki również powinny pochodzić tylko od sprawdzonych dostawców – przywiązujemy do tego bardzo dużą wagę. Stosujemy kable solarne o przekroju min. 6 mm2 z zachowaniem kolorystyki czerwonej i czarnej, odpowiedniej dla biegunów „plus” i „minus”. Stosowane przez nas złączki do kabli solarnych MC4 są w 100% oryginalne i pochodzą od firmy MultiContact – światowego twórcy standardu połączeń solarnych. Wiele firm proponuje złączki z przypadkowych hurtowni elektrycznych, co może skutkować niekompatybilnością i pojawieniem się niebezpiecznych łuków elektrycznych. Przygotowanie złączy solarnych jest wykonywane przez monterów SOLEKO POLSKA tylko za pomocą dedykowanych, profesjonalnych narzędzi, co również ma duże znaczenie.
Zabezpieczenia elektryczne
W instalacji fotowoltaicznej najistotniejsze są zabezpieczenia przed przepięciami wywołanymi przez wyładowania atmosferyczne. Aby zabezpieczyć instalację, trzeba zastosować ograniczniki przepięć. Takie zabezpieczenia powinny być dobrane zgodnie z wytycznymi producenta i obowiązującymi normami. Ograniczniki przepięć montuje się od strony paneli fotowoltaicznych oraz od strony sieci energetycznej. Od wielu lat stosujemy ograniczniki przepięć głównie firmy CITEL, które udowodniły swoją wysoką jakość, wielokrotnie chroniąc instalacje fotowoltaiczne naszych klientów przed uszkodzeniami.
Rozmiar instalacji fotowoltaicznej
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, od 1 lipca 2016 r. funkcjonuje system opustu. Pozwala on na przesyłanie do zakładu energetycznego niewykorzystanych nadwyżek energii wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną, a następnie – na jej odbiór (rozliczenie) w późniejszym okresie. Odebrać można do 80% wysłanej do zakładu energetycznego energii, w zależności od mocy instalacji. Zatem, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, trzeba dobrać taki zestaw solarny, który wyprodukuje wystarczająco dużo energii, dobrze zbilansowanej z zakładem energetycznym. Z drugiej strony instalacja fotowoltaiczna nie może być zbyt duża w stosunku do Twoich potrzeb – więcej w artykule „W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?”.
Podsumowanie – komponenty solarne systemu fotowoltaicznego
Zlecając montaż zestawu solarnego firmie SOLEKO POLSKA masz pewność, że zostanie on idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Szczególnie zatroszczymy się o prawidłowy dobór komponentów, co jest gwarancją wydajnej i bezawaryjnej pracy. Kiedy już będziesz mieć odpowiednio dobrany i zamontowany system solarny, wystarczy wygodnie usiąść w fotelu i cieszyć się darmową energią w swoim domu i czystym zyskiem. Nasi doradcy mogą również prowadzić stały monitoring wydajności instalacji, jeżeli takie będzie życzenie Klienta.
Przejdź dalej do:
Zestawy fotowoltaiczne - panele słoneczne - ceny